Lidé, kteří se věnují pěstování zeleniny, touto prací stráví spoustu hodin a vynaloží nemalé úsilí k tomu, aby ze semínek vyrostlo něco, co mohou konzumovat lidé třeba v celé republice nebo i za hranicemi naší země. Pěstitelé zeleniny bývají také na svou profesi patřičně hrdí a dovedou ocenit, pokud je za jejich snahu někdo pochválí. Můžete si toho všimnout u některých farmářů, kteří s láskou a s radostí nabízí své zboží na farmářských trzích, anebo je nechají rozvážet po kraji rozvozovými vozidly.
Rozvoz ovoce a zeleniny je však tím koncovým bodem, na němž závisí úspěch celé akce. Jinými slovy, co vám bude platné, pokud se vám podaří vypěstovat fantastická rajčata, cibuli, brambory nebo česnek, a dopravíte je k zákazníkovi či do tržnice pomlácené, pobité, odřené a pomačkané. Budete potřebovat v první řadě zajistit vhodné přepravní boxy, v nichž se vašim výpěstkům nic zlého nepřihodí.
Pevný plast – ovoce a zeleninu byste neměli přepravovat v dřevěných bedýnkách, kde vám dřevo snadno nasákne vodou a kontaminuje plody plísní nebo hnilobou. Vhodnější je pevný plast, velmi odolný vůči mechanickému namáhání, a s vysokou nosností.
Dobře omyvatelný materiál – plastové přepravky na zeleninu by se měly dobře udržovat v čistotě. Po každé sklizni byste je měli mít možnost opláchnout tekoucí vodou např. zahradní hadicí, s vhodným čisticím prostředkem.
Stohovatelné přepravky – aby se přepravní boxy při přepravě nezřítily a aby plně využily přepravní možnosti, bude zapotřebí mít boxy se západkami, které při pokládání na sebe do sebe zacvaknou, a stoh bude držet, aniž by měl tendenci se převracet a padat.
Skládací boxy – boxy by se měly dát složit tak, aby se pak snadno ukládaly do úložného prostoru, a byly tu připravené do doby další sklizně. Tím se ve skladovacích prostorách ušetří značné množství objemu, který by jinak zaujímaly nevyužité prázdné bedny.